Õppekatsed veega uudishimulikele lastele. Katsed veekatsetega ja katsed ümbritseva maailmaga (4. klass) teemal Katsed veega 3

Haridusasutuste õpetajate kutseoskuste linnakonkurss “Minu parim tund”

Tund meid ümbritsevast maailmast 3. klassis

(õpik: A.A. Pleshakov “Maailm meie ümber”)

Kaluga, 2015

Teema. Vesi. Vee omadused. (Õppetund-uuringud)

Tunni eesmärk : korraldada töid vee omaduste uurimiseks, luua tingimused selle töö tegemiseks.

Arendada õpilase isiksust, tuginedes õppimisvõime kujunemisele, arendada tähelepanu, mõtlemist, mälu ja edendada teadusliku kõne arengut.

Edendada käitumiskultuuri frontaalses ja grupitöö vormis. Edendada rasket tööd ja vastutustunnet.

Planeeritud tulemused .

Teemavaldkonnas:

Õpitakse katsete abil vee omadusi uurima, analüüsima, oletusi tõestama, suuliselt ja kirjalikult järeldusi tegema, juhendi järgi katseid läbi viima, tööde esitlemiseks “assistentide” abil koostama vastuseplaani ja võrdlema. vee ja õhu omadused.

Isiklikus valdkonnas:

Oskab läbi viia enesehindamist eduka õppetegevuse kriteeriumi alusel.

Meta teemaalal:

oskama määrata ja sõnastada tunni teemat ja eesmärki,aktsepteerima(sea) kasvatuslik-tunnetuslik ülesanne ja säilitab seda kuni õppetegevuse lõpuni;

planeerige oma tegevust vastavalt ülesandele, avaldage tehtud katsete põhjal oma hinnanguid. (Regulatiivne UUD)

Mõistaharidusprobleemide lahendamiseks vajaliku teabe otsimine õpikumaterjalidest, katsete tegemine, oma vaatlused,

aru saadateave, mis esitatakse verbaalsel, pildilisel, skemaatilisel kujul. (Kognitiivne UUD)

Teadlikult ja vabatahtlikultehitadakõne väljendamine suulises ja kirjalikus vormis;

andke põhjendatud vastusvasta küsimustele, põhjenda oma seisukohta, konstrueeri partnerile arusaadavaid väiteid, kasuta suhtlusprobleemide lahendamisel adekvaatselt verbaalseid vahendeid

haridusalast koostööd tegemakoos õpetaja ja klassikaaslastega viia läbi ühistegevusi väikestes rühmades;

tunnistamavõimalus, et inimestel on erinevad vaatenurgad, tolerants teiste väidete suhtes, sõbralik suhtumine partneritesse. (Suhtlemisvõimeline UUD)

Tunnis välja töötatud põhimõisted . Vee omadused: värvitu, lõhnatu, maitsetu, läbipaistev, vedel, lahusti, kuumutamisel paisub, jahutamisel tõmbub kokku.

Peamised ressursid : Pleshakov A.A. Maailm meie ümber Õpik 3. klassile \ A.A. Plešakov.-M., 2013\

Lisaks: arvuti, multimeediaprojektor, ekraan, esitlus “Vee omadused”, varustus katseteks, juhendid, vastused “abilised”, töövihik, kaardid sõnadega, lauakaart.

Töökorralduslikud vormid : eesmine, rühm, iseseisev

Kasutatud tehnoloogiad:

    Isikliku tegevuse õppimise tehnoloogia

    Info- ja kommunikatsioonitehnoloogiad

    Uurimistehnoloogia

    Kommunikatsioonitehnoloogia

Tunni edenemine (induktiivne tüüp)

1. Korraldamise aeg ( tervitused)

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Meeleolu õppetegevusteks

Õppetegevusteks valmistumine

Korraldab ja loob tingimused motiveeritud õppetegevuseks

Osata täita tunnile esitatavaid nõudeid, käitumisreegleid tunnis

2. Motivatsioon (enesemääratlemine) õppetegevusele.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Kaasamine õppetegevusse

Kuulake heliriba

Loob õpilastele tingimused sisemise vajaduse tekkeks õppetegevusse kaasamise järele.

Oskab küsimusi kuulata, neid mõista ja vastata

(kommunikatiivneUUD)

Mitu sekundit kostab vee heliriba.

Õpetaja. Mida sa kuulsid? Mida nad esitasid? Milliseid tundeid tekitab vee heli?

3. Teadmiste värskendamine.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Varem omandatud teadmiste testimine, teema uuendamine, probleemi püstitamine

Vasta küsimustele, defineeri probleem, sõnasta tunni teema ja eesmärk

Korraldab lastega dialoogi, mille käigus sõnastatakse tunni probleem

Oskab mõistatuste vastuseid kasutades eristada vee erinevaid olekuid

Oskab esitada vastuseid, kuulata teiste vastuseid, lahendada mõistatusi

(kommunikatiivne, kognitiivne UUD)

Õpetaja . Tõesta, et vesi on kõige olulisem vedelik Maal.

Lapsed. Vesi on iga organismi osa. Vesi toidab ja joodab kõiki elusolendeid. Vesi on koduks veeloomadele ja -taimedele. Inimesed kasutavad vett toiduvalmistamiseks, puhastamiseks ja kehahügieeniks. Vesi töötab hüdroelektrijaamades – toodab elektrivoolu. Ilma veeta on võimatu valmistada paberit, kangast, kummi, plasti, ravimeid ja palju muud. Ja vesi on kõige laiem ja mugavam tee. Laevad sõidavad päeval ja öösel mööda lugematuid jõgesid, meresid ja ookeane, vedades rasket lasti ja reisijaid.

2) Õpetaja .

Arva ära mõistatused:

    See voolab, see voolab, see ei leki

Ta jookseb, ta jookseb, kuid ta ei jookse otsa. (jõgi)

    Kalad elavad talvel soojalt

Katus on paksust klaasist. (jää)

    Valge laudlina kattis kogu maa. (lumi)

    Läbi paksu loori

Ma ei saa millestki aru

Maja, puud, tiik

Hall külaline kattis ta mantliga. (udu)

(Lapsed leiavad vastustega kaarte nurga visuaalsetel märkidel)

Õpetaja . Miks peetakse vett Maal hämmastavaks aineks teie arvates?

Lapsed. Vesi võib olla kolmes olekus.

Õpetaja. Niisiis, me oleme vee kohta kõik öelnud. Tundub, et me teame temast kõike või mitte kõike? (paus) Kas arvate, et veel on erilised omadused, millest me veel ei tea?

Lapsed. Meie arvates on.

Õpetaja. Kas soovite nende kohta teada? Seejärel sõnastage meie tunni teema.

Lapsed . Uurime vee omadusi. Slaid nr 1

Õpetaja. Mis eesmärgil me seda teeme?

Lapsed. Vee kohta lisateabe saamiseks võib-olla on see meile elus kasulik .

    Väikeste rühmade uuring.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Uuringu läbiviimine plaanipäraselt, probleemi lahendamine, järeldus

Plaaniliselt läbi viia uurimistööd, lahendada probleem, teha rühmatöö tulemusena järeldus

Korraldab õpilaste uurimistööd

Uurige katsete abil vee omadusi

Suuda omandada uusi teadmisi, neid pähe õppida ja töötada rühmas.

(kognitiivne, kommunikatiivne UUD)

Klass jaguneb katse läbiviimiseks 6 4-liikmelisse gruppi ja saastunud vee vaatlemiseks ühte 3-liikmelisse rühma) tuletame meelde, kuidas grupis töötada. Slaid nr 2

Iga rühm saab katse läbiviimiseks vajaliku varustuse ja juhised katse läbiviimiseks. Juhend sisaldab juhiseid igale rühmaliikmele: keegi teeb katse, keegi kontrollib, keegi sõnastab järelduse, keegi kirjutab järelduse vihikusse.

Lapsed saavad oma esitluseks kasutada iga rühma õpetaja antud vastuste plaani.

1 kogemus. Laual on klaas vett, klaas piima, lusikas. Rühma liige kastab lusika vaheldumisi piimaklaasi ja seejärel veeklaasi. Nad jõuavad järeldusele, et lusikas on veeklaasis nähtav. See näitab vee omadust – läbipaistvust.

2 op yt. Laual on veeklaas ja värvilise paberi ribad. Lapsed võrdlevad kordamööda paberi värvi vee värviga. Nad jõuavad järeldusele, et vesi on värvitu.

3 kogemust . Laual on klaas vett, pudel lõhnava ainega, näiteks parfüümiga. Lapsed nuusutavad klaasis vett ja seejärel parfüümi. Nad jõuavad järeldusele, et vesi ei lõhna.

4 kogemust . Laual on klaas vett, klaas teed või kompotti. Lapsed maitsevad teed ja seejärel vett. Nad jõuavad järeldusele, et vesi ei maitse.

5 kogemust . Laual on kaks klaasi vett, segamispulk, veidi soola ja purustatud kriiti. Lapsed valavad ühte klaasi soola ja teise kriidi, segavad pulgaga ja jõuavad järeldusele, et sool on klaasist kadunud ehk lahustunud ja kriit on klaasi põhja settinud. See näitab vee omadust - mõnede ainete lahustit.

6 kogemust . Laual on klaas vett, lusikas ja laud. Lapsed valavad tahvlile lusikatäie vett ja jõuavad järeldusele, et vesi levib. See räägib omadusest - voolavusest.

7 kogemust. Saastunud vee jälgimine. Laual on tühi klaas, klaas vett, segamispulk, spetsiaalne filterpaber ja jõeliiv. Rühm lapsi kasutab õpiku jooniseid filtri valmistamiseks ja vee läbilaskmiseks. Nad järeldavad, et vett saab filtreerida.

Kehalise kasvatuse minut . Rabas on kaks konna - kaks rohelist sõpra,

Hommikul pesime end varakult, hõõrusime end rätikuga,

Nad plaksutasid käsi ja trampisid jalgu.

Nad kaldusid paremale, vasakule ja tulid tagasi.

See on tervise saladus, tere kõigile mu sõpradele. !

5. Infovahetus .

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Uue materjali esmane konsolideerimine

Rääkige nende tähelepanekutest

Aitab lastel koguda kaarte omaduste nimedega ja kinnitada need sensoorsele ristile.

Oskab uurimistöö käigus saadud teadmisi süstematiseerida.

Suuda oma veevaatluste kohta plaani rääkida.

(Regulatiivne UUD)

Iga rühm tuleb kordamööda tahvli juurde ja räägib, kuidas nad katse tegid, millist vee omadust täheldasid. Lapsed saavad kasutada vastamise abilisi.

Näiteks: 1) Panime…… klaasi.

2) Märkasime, et......

3) Jõudsime järeldusele ………

Üks rühma esindaja eemaldab seinalt kaardi vee omaduste nimetusega, õpetaja kinnitab selle meelelise risti külge. Seega kogutakse kokku kaardid atribuutide nimedega.

6. Teabe organiseerimine.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Jätkuv seatud eesmärgi elluviimine

Lapsed näevad uusi kogemusi

Näitab kahte katset uute omaduste tuvastamiseks

Lisateavet vee uute omaduste kohta

Suuda navigeerida oma teadmiste süsteemis (regulatiivne UUD)

Õpetaja. Milliseid vee omadusi avastasite katsete käigus? Laste nimekiri. Slaid nr 3 (skeem)

Õpetaja . Mida tähendavad diagrammil olevad küsimärgid?

Lapsed . Võib olla rohkem omadusi, mida me pole arvestanud

Õpetaja demonstreerib veel kahte katset: ta soojendab ja jahutab vett, et paljastada veel kaks omadust – vee paisumine kuumutamisel ja vee kokkusurumine jahutamisel. Nüüd on kõik omadused läbi uuritud, jällegi on slaidil näha diagramm, kuid ilma küsimärkideta.Slaid nr 4

    Teabe linkimine. Üldistus.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Omandatud teadmiste kokkuvõte, iseseisev töö

Lapsed võtavad omandatud teadmised kokku ja täidavad võrdlustabeli

Korraldab lastega dialoogi ja annab praktilisi ülesandeid.

Oskab võrrelda vee ja õhu omadusi

Oskab sooritada toiminguid märkide ja sümbolitega (teadmised

vatiivne UUD)

Õpetaja. Kus igapäevaelus, elus kasutame vee omadust – lahustit?

Lapsed . Kui segame suhkrut vees.

õpetaja b. Kas teadmised vee paisumise omadustest kuumutamisel võivad meile kasulikud olla?

Lapsed. Jah, kui keedame veekeetjat, ei tohi me vett valada kuni veekeetja servani.

Õpetaja . Kuidas puhastada saastunud vett?

Lapsed . Laske filtrist läbi.

õpetaja b. Kas sellest piisab selle vee joomiseks?

Lapsed . Ei.

Õpetaja . Mida on veel vaja teha?

Lapsed. Keeda

Õpetaja. Milliste aineomadustega tutvusime viimases tunnis?

Lapsed . Õhk.

Õpetaja . Võrrelge vee ja õhu omadusi. Tehke järeldus.

(Lapsed täidavad tabeli) ja seejärel kontrollige seda standardiga.Slaid nr 5

Omadused

Vesi

Õhk

Läbipaistvus

Värv puudub

Ei mingit maitset

Ilma lõhnata

Sujuvus

Lahusti

Kuumutamisel paisub

Jahtudes surub kokku

    Peegeldus.

Tunni etapi eesmärgid

Õpilaste tegevused

Õpetaja tegevus

Planeeritud tulemused

Teema

UUD

Salvestage uut tunnisisu, korraldage õpilaste enda õppetegevuste refleksiooni ja enesehinnangut

Vastake küsimustele, andke enesehinnang tunni tegevustele

Korraldab õppetegevuse uue sisu salvestamist, reflekteerimist ja enesehinnangut.

Oskab iseseisvalt adekvaatselt hinnata tegevuse õigsust, oskust anda edukale õppetegevusele tuginedes positiivset enesehinnangut. (regulatiivne UUD)

Õpetaja . Milliseid vee omadusi te nüüd teate?

Kuidas me neid omadusi uurisime?

Mis teid protsessi käigus üllatas?

Mida huvitavat leidsite teemat uurides?

Mis oli teile kõige raskem?

Mis on kõige olulisem asi, mille õppisid?

Bibliograafia

1.N.B. Shumakova Nooremate kooliõpilaste uurimisoskuste arendamine\Moskva. Valgustus2011\

2. Plešakov A. A. Maailm meie ümber: õpik 3. klassile\ A.A. Plešakov.-M., 2013\

3.Teel kõrgete standardite poole (Teabe ja metoodiliste materjalide kogumine) Kaluga 2011

Kartongireis

" Katsed ja

katsed veega"

Sihtmärk: Eelkooliealise lapse tervikliku põhilise maailmapildi kujunemiseks tingimuste loomine füüsilise eksperimendi abil.

Vaatlusoskuse arendamine, võrdlemis-, analüüsi-, üldistusvõime, laste kognitiivse huvi arendamine katsetamise protsessi vastu, põhjus-tagajärg seoste loomine, järelduste tegemise oskus.

Tähelepanu, nägemis- ja kuulmistundlikkuse arendamine.

Eelduste loomine praktiliste ja mõtteliste tegude kujunemiseks.

Ülesanded:

Laiendage laste arusaamist ümbritseva maailma füüsilistest omadustest:

Arendada laste ideid mõne keskkonnateguri - vee - ülemineku kohta erinevatesse olekutesse: vedel, tahke, gaasiline - nende erinevused üksteisest.

Laiendage oma arusaama sellest, kuidas inimesed oma vajaduste rahuldamiseks vett kasutavad. Laiendage laste arusaama vee tähtsusest inimese elus.

Omandada kogemusi ohutusreeglite järgimisel füüsiliste katsete läbiviimisel.

Kujundada emotsionaalne ja väärtuspõhine suhtumine ümbritsevasse maailma.

Katsed koolieelses eas.

"Lume sulamine"

Sihtmärk: Viige lastele arusaam, et lumi sulab igast soojusallikast.

Liiguta : Vaata lume sulamist soojal käel, labakindal, radiaatoril, soojenduspadjal jne.

Järeldus: Lumi sulab igast süsteemist tuleva sooja õhu tõttu.

"Kas sulavett on võimalik juua"

Sihtmärk: Näidake, et ka pealtnäha kõige puhtam lumi on räpasem kui kraanivesi.

Liiguta : Võtke kaks heledat taldrikut, pange ühte lumi, teise valage tavalist kraanivett. Pärast lume sulamist uurige plaatides olevat vett, võrrelge seda ja uurige, milline neist lund sisaldas (tuvastage põhjas oleva prahi järgi). Veenduge, et lumi oleks määrdunud sulavesi ja ei sobi inimestele joomiseks. Kuid sulavett saab kasutada taimede kastmiseks ja seda võib anda ka loomadele.

Katsed keskmisele eelkoolieale.

"Vee võime peegeldada ümbritsevaid objekte"

Sihtmärk: näidata, et vesi peegeldab ümbritsevaid objekte.

Materjal: kraanikauss, vesi

Edusammud: Too rühmale kauss vett. Paluge lastel vaadata, mis vees peegeldub. Paluge lastel leida oma peegelpilt, meenutada, kus nad veel oma peegeldust nägid.

Järeldus: Vesi peegeldab ümbritsevaid esemeid ja seda saab kasutada peeglina.

"Vee läbipaistvus"

Sihtmärk: Tooge lapsed üldistusse "puhas vesi on läbipaistev" ja "määrdunud vesi on läbipaistmatu"

Materjal: 1. Kaks purki.

2. Kivikesed, nööbid, helmed, mündid.

Edusammud: Valmistage kaks purki või klaasi vett ja komplekt väikeseid uppuvaid esemeid (kivikesed, nööbid, helmed, mündid). Uurige, kuidas lapsed on õppinud mõistet "läbipaistev": paluge lastel leida rühmast läbipaistvaid esemeid (klaas, klaas aknas, akvaarium).

Andke ülesanne: tõesta, et vesi purgis on ka läbipaistev (las kutid panevad väikesed esemed purki ja need on näha).

Küsi küsimus: "Kui paned tüki maad akvaariumi, kas vesi on sama selge?"

Kuulake vastuseid, seejärel demonstreerige eksperimentaalselt: pange tükk maad klaasi vette ja segage. Vesi muutus mustaks ja häguseks. Sellisesse vette lastud esemeid näha ei ole. Arutage. Kas kalaakvaariumis on vesi alati selge?Miks muutub see häguseks? Kas vesi jões, järves, meres või lombis on selge?

Järeldus: Puhas vesi on läbipaistev, läbi selle on näha esemeid; mudane vesi on läbipaistmatu.

Kogemused ja katsed vanemale koolieelikule.

"Vee voolavus"

Sihtmärk: Näidake, et veel ei ole kuju, see valgub, voolab.

Materjal: 1. 2 klaasi

2. 2-3 kõvast materjalist eset.

3. Tass, alustass, pudel.

Edusammud: Võtke 2 veega täidetud klaasi, samuti 2-3 kõvast materjalist eset (kuubik, joonlaud, puulusikas jne) ja määrake nende esemete kuju. Esitage küsimus: "Kas veel on vorm?" Paluge lastel ise vastus leida, valades vett ühest anumast teise (tass, alustass, pudel jne). Pidage meeles, kuhu ja kuidas lombid valguvad.

Järeldus: Vesi ei oma kuju, see võtab selle anuma kuju, millesse see valatakse, see tähendab, et see võib kergesti kuju muuta.

"Veel pole kuju, maitset, lõhna ega värvi"

Sihtmärk: Tõesta, et veel ei ole kuju, lõhna, maitset ega värvi.

Materjal: 1. Erineva kujuga läbipaistvad anumad.

2. Iga lapse kohta 5 klaasi puhast joogivett.

3. Erinevat värvi guašš (valge on kohustuslik!), läbipaistvad klaasid, 1 rohkem kui on valmistatud guaššvärve.

4. Sool, suhkur, greip, sidrun.

5. Suur kandik.

6. Anum piisava koguse puhta veega.

7. Teelusikad vastavalt laste arvule.

Edusammud: Valame sama vee erineva kujuga läbipaistvatesse anumatesse. Vesi võtab anumate kuju. Viimasest anumast kallame kandikule vee, see levib vormituks lompiks. See kõik juhtub seetõttu, et veel ei ole oma kuju. Järgmisena kutsume lapsi viies ettevalmistatud puhta joogivee klaasi vett nuusutama. Kas ta lõhnab? Meenutagem sidruni, praekartuli, tualettvee, lillede lõhnu. Sellel kõigel on tõesti lõhn, aga vesi ei lõhna mitte millegi järele, tal pole oma lõhna. Maitseme vett. Kuidas see maitseb?Kuulame erinevaid vastuseid, seejärel pakumeLisa ühte klaasist suhkur, sega ja maitse. Milline on vesi? Armas! Järgmisena lisa samamoodi veeklaasidesse: sool (soolvesi!), greip (mõru vesi!), sidrun (hapu vesi!).

Võrdleme seda veega esimeses klaasis ja järeldame, et puhtal veel ei ole maitset. Vee omadustega tutvumist jätkates valame vee läbipaistvatesse klaasidesse. Mis värvi vesi on? Kuulame erinevaid vastuseid, seejärel toonime vett kõigis klaasides, välja arvatud ühes, guašši teradega, segades hoolikalt. Kasutage kindlasti valget värvi, et lapsed ei vastaks, et vesi on valge. Me järeldame, et puhtal veel ei ole värvi, see on värvitu.

Järeldus: Vesi ei oma kuju, lõhna, maitset ega värvi.

"Vees sulav jää"

Sihtmärk: Näidake kvantiteedi ja kvaliteedi suhet suuruse järgi.

Materjal: Kauss vett, kaks erineva suurusega jäätükki.

Edusammud: Asetage suur ja väike "jäätükk" veekaussi. Küsige lastelt, kumb sulab kiiremini. Kuulake hüpoteese.

Järeldus: Mida suurem on jäätükk, seda aeglasemalt see sulab ja vastupidi.

"Värvilised taimed"

Sihtmärk: Näidake mahla voolu taime varres. Materjalid: 2 jogurtipurki, vesi, tint või toiduvärv, taim (nelk, nartsiss, sellerioksad, petersell).

Edusammud: Valage tint purki. Kasta taimevarred purki ja oota. 12 tunni pärast on tulemus nähtav.

Järeldus: Värviline vesi tõuseb tänu õhukestele kanalitele mööda varre üles. Seetõttu muutuvad taimevarred siniseks.

Igas vanuses

"Uppumine - hõljumine"

Sihtmärk: Laske lastel mõista, et metall vajub vette, aga puit mitte.

Materjal: 1. Valamu veega.

2. nael.

3. Puidust pulk.

Liiguta. Küsige, mis juhtub, kui paned naela ja puupulga vette. Kontrollige laste hüpoteese, pannes esemeid vette.

Järeldus: metall vajub vette, kuid puit ujub, kuid ei vaju.

"Vee elu andvad omadused"

Sihtmärk: Näidake vee olulist omadust – elu andmist elusolenditele.

Materjal: 1. Puuoks.

2. Purk vett

Edusammud: Vette pandud mahalõigatud puuokste vaatlemine, need ärkavad ellu ja annavad juuri. Ühesuguste seemnete idanemise jälgimine kahes alustassis: tühjas ja niiske vatiga. Sibula idanemise jälgimine kuivas purgis ja purgis veega.

Järeldus: Vesi annab elusolenditele elu.

"Soolvesi on tihedam kui magevesi, see surub asjad välja."

Sihtmärk: Tõesta, et soolane vesi on tihedam kui magevesi; see tõukab välja esemed, mis vajuvad magevette (mage vesi on vesi ilma soolata).

Materjal:

1. 2 pooleliitrist purki puhta veega ja 1 tühi liitrine purk.

2. 3 toorest muna.

3. Lauasool, lusikas segamiseks.

Edusammud: Näitame lastele pooleliitrist purki puhta (värske) veega. Küsigem lastelt, mis juhtub munaga, kui paned selle vette? Kõik lapsed ütlevad, et see vajub ära, sest see on raske. Laske toores muna ettevaatlikult vette. See upub tõepoolest ära, kõigil oli õigus. Võtke teine ​​pooleliitrine purk ja lisage sinna 2-3 supilusikatäit lauasoola. Kasta teine ​​toores muna saadud soolaga maitsestatud vette. See hõljub. Soolane vesi on tihedam kui magevesi, seega muna ei vaju, vaid vesi surub selle välja. Seetõttu on soolases merevees lihtsam ujuda kui magedas jõevees. Nüüd paneme muna liitrise purgi põhja. Mõlemast väikesest purgist järk-järgult vett lisades saad lahuse, milles muna ei uju ega upu. See jääb lahuse keskele rippuma. Soolase vee lisamisega tagate muna hõljumise. Lisades värsket vett, vajub muna ära. Väliselt ei erine sool ja mage vesi üksteisest ning see näeb hämmastav välja.

Järeldus: Soolane vesi on tihedam kui magevesi ja see tõukab magevette vajuvad esemed välja. Seetõttu on soolases merevees lihtsam ujuda kui magedas jõevees. Sool suurendab vee tihedust. Mida rohkem on vees soola, seda raskem on sellesse uppuda. Kuulsas Surnumeres on vesi nii soolane, et inimene võib selle pinnal ilma igasuguse pingutuseta lebada, kartmata uppumist.

"Me ekstraheerime magedat vett soolasest (mere) veest"

Katse viiakse läbi suvel, õues, kuuma päikesepaistelise ilmaga.

Sihtmärk: Leidke viis, kuidas soolast (mere)veest värsket vett toota.

Materjal:

1. Kauss joogivett.

2. Lauasool, lusikas segamiseks.

3. Teelusikad vastavalt laste arvule.

4. Kõrge plastikklaas.

5. Kivikesed (kivikesed).

6. Polüetüleenkile.

Toimimisviis: Valage vesi kaussi, lisage sinna sool (4-5 supilusikatäit 1 liitri vee kohta), segage hoolikalt, kuni sool lahustub. Kutsume lapsi proovima (selleks on igal lapsel oma teelusikas). Muidugi pole see maitsev! Kujutage ette, et oleme laevahukus ja asume kõrbesaarel. Abi tuleb kindlasti, päästjad jõuavad varsti meie saarele, aga mul on suur janu! Kust ma saan värsket vett? Täna õpime, kuidas seda soolasest mereveest ekstraheerida. Aseta tühja plastklaasi põhja pestud kivikesed, et see üles ei ujuks, ning aseta klaas veekausi keskele. Selle servad peaksid olema basseini veetasemest kõrgemal. Venitage kile ülevalt, sidudes see ümber vaagna. Pigistage kile keskele tassi kohale ja asetage süvendisse teine ​​kivike. Paneme basseini päikese kätte. Mõne tunni pärast koguneb klaasi soolata puhas joogivesi (võite proovida). Seletus on lihtne: vesi päikese käes

hakkab aurustuma, muutuma auruks, mis settib kilele ja voolab tühja klaasi. Sool ei aurustu ja jääb basseini. Nüüd, kui teame, kuidas värsket vett hankida, võime julgelt mere äärde minna ja janu mitte karta. Meres on palju vett ja sealt saab alati puhtaima joogivee.

Järeldus: Soolasest mereveest saab puhta (joogi-, mage)vee, sest vesi võib päikese käes aurustuda, aga sool mitte.

"Me teeme pilvi ja vihma"

Sihtmärk: Näidake, kuidas tekivad pilved ja mis on vihm.

Materjal:

1. Kolmeliitrine purk.

2. Elektriline veekeetja vee keetmiseks.

3. Purgil õhuke metallist kaas.

4. Jääkuubikud.

Edusammud: Valage keev vesi kolmeliitrisesse purki (umbes 2,5 cm). Sulgege kaas. Asetage kaanele jääkuubikud. Purgi sees olev soe õhk hakkab tõustes jahtuma. Selles sisalduv veeaur kondenseerub, moodustades pilve. Seda juhtub ka looduses. Pisikesed veepiisad, mis on maapinnal kuumenenud, tõusevad maapinnast üles, kus nad jahtuvad ja kogunevad pilvedeks. Kust tuleb vihm? Pilvedes kokku saades suruvad veepiisad üksteise vastu, suurenevad, muutuvad raskeks ja langevad seejärel vihmapiiskadena maapinnale.

Järeldus : Soe õhk, mis tõuseb ülespoole, kannab endaga pisikesi veepiisku. Kõrgel taevas nad jahtuvad ja kogunevad pilvedeks.

"Vesi võib liikuda"

Sihtmärk : Tõesta, et vesi võib erinevatel põhjustel liikuda.

Materjal:

1. 8 puidust hambaorki.

2. Madal plaat veega (sügavus 1-2 cm).

3. Pipetti.

4. Tükk rafineeritud suhkrut (mitte kiirsuhkrut).

5. Nõudepesuvedelik.

6. Pintsetid.

Edusammud: Näidake lastele taldrikut veega. Vesi on puhkeseisundis. Kallutame taldrikut, seejärel puhume vee peale. Nii saame vee liikuma panna. Kas ta saab ise liikuda? Lapsed arvavad, et mitte. Proovime seda teha. Asetage hambaorkid pintsettide abil ettevaatlikult päikesekujulise veega plaadi keskele, üksteisest eemale. Ootame, kuni vesi täielikult rahuneb, hambaorkid külmuvad paigale. Asetage plaadi keskele õrnalt tükk suhkrut; hambaorkid hakkavad kogunema keskele. Mis toimub? Suhkur imab vett, luues liikumise, mis liigutab hambaorke keskkoha poole. Eemalda teelusikaga suhkur ja tilguta pipetiga kausi keskele paar tilka nõudepesuvahendit, hambaorkid lähevad “laiali”! Miks? Seep, mis levib üle vee, kannab veeosakesed kaasa ja need panevad hambaorki laiali.

Järeldus: Vee liikumist ei põhjusta mitte ainult tuul või ebatasane pind. See võib liikuda paljudel muudel põhjustel.

"Veering looduses"

Sihtmärk : Rääkige lastele veeringest looduses. Näidake vee oleku sõltuvust temperatuurist.

Materjal:

1. Jää ja lumi väikeses kaanega kastrulis.

2. Elektripliit.

3. Külmkapp (lasteaias saab köögi või arstikabinetiga kokku leppida, et proovipott pannakse mõneks ajaks sügavkülma).

Katse 1: Toome tänavalt koju kõva jää ja lume ning paneme need kastrulisse. Kui jätad need mõneks ajaks sooja tuppa, sulavad nad peagi ja saad vett. Milline oli lumi ja jää? Lumi ja jää on kõvad ja väga külmad. Millist vett? See on vedel. Miks tahke jää ja lumi sulasid ja muutusid vedelaks veeks? Sest neil läks toas soojaks.

Järeldus 1: Kuumutamisel (temperatuuri tõus) muutuvad tahke lumi ja jää vedelaks veeks.

Katse 2: asetage kastrul saadud veega elektripliidile ja keetke. Vesi keeb, aur tõuseb üle selle, Vett jääb järjest vähemaks, miks? Kuhu ta kaob? See muutub auruks. Aur on vee gaasiline olek. Milline oli vesi? Vedelik! Mis sellest sai? Gaasiline! Miks? Tõstsime taas temperatuuri ja soojendasime vett!

Järeldus 2: Kuumutamisel (temperatuuri tõusmisel) muutub vedel vesi gaasiliseks - auruks.

Katse 3: Jätkame vee keetmist, katame kastruli kaanega, paneme kaane peale jääd ja mõne sekundi pärast näitame, et kaane põhi on kaetud veepiiskadega. Milline oli aur? Gaasiline! Millist vett sa said? Vedelik! Miks? Kuum aur, puudutades külma kaant, jahutab ja muutub tagasi vedelateks veepiiskadeks.

Järeldus 3: jahutamisel (temperatuur langeb) muutub gaasiline aur tagasi vedelaks veeks.

Katse 4: jahutame oma kastrulit veidi ja paneme siis sügavkülma. Mis temast saab? Ta muutub jälle jääks. Milline oli vesi? Vedelik! Mis temast sai pärast külmkapis külmutamist? Soliidne! Miks? Külmutasime selle ehk alandasime temperatuuri.

Järeldus 3: Jahtudes (temperatuur langeb), muutub vedel vesi tagasi tahkeks lumeks ja jääks.

Üldine järeldus: Talvel sajab sageli lund, see lebab kõikjal tänaval. Talvel on ka jääd näha. Mis see on: lumi ja jää? See on külmunud vesi, selle tahke olek. Vesi jäätus, sest väljas oli väga külm. Aga siis tuleb kevad, päike soojendab, väljas läheb soojemaks, temperatuur tõuseb, jää ja lumi kuumenevad ning hakkavad sulama. Kuumutamisel (temperatuuri tõusmisel) muutub tahke lumi ja jää vedelaks veeks. Maapinnale tekivad lombid ja voolavad ojad. Päike läheb aina kuumaks. Kuumutamisel (temperatuuri tõusmisel) muutub vedel vesi gaasiliseks - auruks. Lombid kuivavad, gaasiline aur tõuseb üha kõrgemale taevasse. Ja seal, kõrgel, tervitavad teda külmad pilved. Jahtumisel (temperatuur langeb) muutub gaasiline aur tagasi vedelaks veeks. Veepiisad langevad maapinnale, justkui külmast kastrulikaanest. Mida see tähendab? Vihm on! Vihma sajab kevadel, suvel ja sügisel. Aga kõige rohkem sajab ikkagi sügisel. Vihma sajab maas, maas on lombid, palju vett. Öösel on külm ja vesi jäätub. Jahtudes (temperatuur langeb) muutub vedel vesi tagasi tahkeks jääks. Inimesed ütlevad: "Öösel oli külm, väljas oli libe." Aeg möödub ja pärast sügist tuleb taas talv. Miks sajab praegu vihma asemel lund? Miks langevad vedelate veepiiskade asemel maapinnale tahked lumehelbed? Ja selgub, et samal ajal kui veepiisad langesid, õnnestus neil külmuda ja lumeks muutuda. Aga siis tuleb jälle kevad, lumi ja jää sulavad uuesti ning kõik vee imelised teisenemised korduvad uuesti. See lugu kordub igal aastal tahke lume ja jää, vedela vee ja gaasilise auruga. Neid muutusi nimetatakse looduses veeringeks.



Võime näha igapäevastes esemetes imesid eristab geeniust teistest inimestest. Loovus kujuneb välja varases lapsepõlves, kui beebi uurib uudishimulikult teda ümbritsevat maailma. Teaduslikud eksperimendid, sealhulgas veekatsed, on lihtne viis tekitada lapses huvi teaduse ja toreda peretegevuse vastu.

Sellest artiklist saate teada

Miks on vesi kodusteks katseteks hea

Vesi on ideaalne aine esemete füüsikaliste omaduste tundmaõppimiseks. Meile tuttava aine eelised on järgmised:

  • juurdepääsetavus ja madal hind;
  • võime eksisteerida kolmes olekus: tahke, aur ja vedel;
  • võime kergesti lahustada erinevaid aineid;
  • vee läbipaistvus tagab kogemuse selguse: beebi saab ise uuringu tulemust selgitada;
  • katseteks vajalike ainete ohutus ja mittetoksilisus: laps saab käega katsuda kõike, mis teda huvitab;
  • ei ole vaja täiendavaid tööriistu ja seadmeid, erilisi oskusi ja teadmisi;
  • Uuringuid saate teha nii kodus kui ka lasteaias.

Katsete keerukus sõltub lapse vanusest ja tema teadmiste tasemest. Parem on alustada katseid veega lastele kõige lihtsamate manipulatsioonidega, koolieelse haridusasutuse vanemas rühmas või kodus.

Katsed lastele (4-6-aastased)

Kõik väikesed lapsed naudivad erinevat värvi vedelike valamise ja segamise protsessi. Esimesed tunnid võib pühendada aine organoleptiliste omaduste tundmaõppimisele: maitse, lõhn, värvus.

Võite küsida ettevalmistusrühma lastelt, mis vahe on mineraalveel ja mereveel. Lasteaias ei pea uuringute tulemused tõestama ja toimuvat saab seletada ligipääsetavate sõnadega.

Läbipaistvuse kogemus

Vaja läheb kahte läbipaistvat klaasi: ühte veega, teises läbipaistmatu vedelikuga, nagu tomatimahl, piim, kokteilituubid või lusikad. Kastke igasse anumasse esemeid ja küsige lastelt, millises tassis on õled nähtavad ja millises mitte? Miks? Milline aine on läbipaistev ja milline läbimatu?

Uppumine – mitte uppumine

Peate valmistama kaks klaasi vett, soola ja toores värske muna. Lisage ühte klaasi soola kiirusega kaks supilusikatäit klaasi kohta. Kui paned muna puhtasse vedelikku, vajub see põhja, soolasesse vedelikku pannes aga veepinnale. Lapsel tekib arusaam aine tihedusest. Kui võtate suure anuma ja lisate soolasele veele järk-järgult värsket vett, vajub muna järk-järgult alla.

Külmutamine

Algstaadiumis piisab, kui valate koos lapsega vormi vett ja pange see sügavkülma. Saate koos jälgida jääkuubiku sulamisprotsessi ja seda sõrmedega puudutades kiirendada.

Seejärel tehke katset keerulisemaks: pange jääkuubikule paks niit ja puistake pind soolaga. Mõne hetke pärast haarab kõik kokku ja kuubi saab niidi abil üles tõsta.

Põnevat vaatepilti kujutavad sulavad värvilise jääkuubikud, mis on asetatud taimeõliga läbipaistvasse anumasse (võite võtta beebiõli). Põhja vajuvad veepiisad moodustavad veidra mustri, mis pidevalt muutub.

Aur on ka vesi

Katse jaoks peate vee keema. Pange lastele tähele, kuidas aur tõuseb üle pinna. Hoidke peeglit või klaasist alustassi kuuma vedelikuga anuma, näiteks termose kohal. Näidake, kuidas tilgad sellest voolavad. Tehke järeldus: kui vett soojendate, muutub see auruks, jahtudes muutub see uuesti vedelaks.

"VANDENANDUS"

See ei ole kogemus, vaid pigem keskendumine. Enne katse alustamist küsige lastelt, kas suletud anumas olev vesi võib võlukunsti mõjul värvi muuta. Öelge laste ees loits, raputage purki ja värvitu vedelik muutub värviliseks.

Saladus seisneb selles, et anuma kaanele kantakse eelnevalt vees lahustuv värv, akvarell või guašš. Raputamisel uhub vesi värvikihi maha ja muudab värvi. Peaasi, et kaane sisemust publiku poole ei keeraks.

Katkine pliiats

Lihtsaim katse, mis demonstreerib kujutise murdumist vedelikus, on toru või pliiatsi asetamine läbipaistvasse veega täidetud klaasi. Vedelikku sukeldatud toote osa näib olevat deformeerunud, mistõttu pliiats on katki.

Vee optilisi omadusi saab kontrollida ka nii: võta kaks ühesuurust muna ja kasta üks neist vette. Üks näib teisest suurem.

Laienemine külmutamisel

Võtke plastikust kokteilikõrred, katke üks ots plastiliiniga, täitke ääreni veega ja sulgege. Asetage põhk sügavkülma. Mõne aja pärast pange lapsele tähele, et vedelik külmutades laienes ja nihutas plastiliinist pistikud. Selgitage, et vesi võib madala temperatuuriga kokkupuutel anuma lõhkuda.

Kuiv riie

Asetage kuiv paberist salvrätik tühja klaasi põhja. Pöörake see ümber ja langetage see vertikaalselt veekaussi, servad allapoole. Vältige vedeliku sissepääsu, hoides klaasist jõuga kinni. Samuti eemaldage klaas veest vertikaalsuunas.

Kui kõik on õigesti tehtud, ei saa paber klaasis märjaks, õhurõhk hoiab seda ära. Rääkige lastele lugu sukeldumiskellast, mille abil saab inimesi veekogu põhja lasta.

Allveelaev

Asetage toru veega täidetud klaasi ja painutage see alumises kolmandikus. Kastame klaasi üleni tagurpidi veenõusse, nii et osa kõrrest jääks pinnale. Puhume sinna sisse, õhk täidab klaasi koheselt, see hüppab veest välja ja läheb ümber.

Lastele võib öelda, et kalad kasutavad seda tehnikat: põhja vajumiseks suruvad nad lihastega õhumulli kokku ja sealt tuleb osa õhku välja. Pinnale tõusmiseks pumpavad nad õhku ja hõljuvad üles.

Kopa pöörlemine

Selle katse läbiviimiseks on soovitatav appi kutsuda oma isa. Protseduur on järgmine: võtke tugeva käepidemega tugev ämber ja täitke see poolenisti veega. Valitakse avaram koht, katse on soovitatav läbi viia looduses. Peate võtma ämbri käepidemest ja seda kiiresti pöörama, et vesi maha ei valguks. Kui katse on lõppenud, saab jälgida, kuidas pritsmed ämbrist välja voolavad.

Kui teie laps on piisavalt vana, selgitage, et vedelikku hoiab paigal tsentrifugaaljõud. Selle mõju saad kogeda atraktsioonidel, mille tööpõhimõte põhineb ringliikumisel.

Kaduv münt

Selle katse demonstreerimiseks täitke liitrine purk veega ja sulgege kaas. Võtke välja münt ja andke see lapsele, et ta saaks veenduda, et see on tavaline münt. Laske oma lapsel asetada see lauale ja teie asetate purki. Küsige oma lapselt, kas ta näeb raha. Eemaldage konteiner ja münt on jälle nähtav.

ujuv kirjaklamber

Enne katse alustamist küsige oma lapselt, kas metallesemed vajuvad vette. Kui tal on raske vastata, visake kirjaklamber vertikaalselt vette. Ta vajub põhja. Öelge oma lapsele, et teate võluloitsu, mis hoiab ära kirjaklambri vajumise. Kasutades teisest proovist painutatud lamedat konksu, asetage aeglaselt ja ettevaatlikult veepinnale horisontaalne kirjaklamber.

Et toode täielikult põhja ei vajuks, hõõru seda esmalt küünlaga. Trikki saab läbi viia tänu vee omadusele, mida nimetatakse pindpinevuseks.

Lekkimisvastane klaas

Teise katse jaoks, mis põhineb vee pindpinevuste omadustel, vajate:

  • läbipaistev sile klaas;
  • peotäis väikseid metallesemeid: mutrid, seibid, mündid;
  • õli, mineraal- või taimne;
  • jahutatud vesi.

Enne katse läbiviimist peate puhta ja kuiva klaasi servad õliga määrima. Täitke see veega ja laske metallesemed ükshaaval alla. Vee pind ei ole enam tasane ja hakkab tõusma üle klaasi servade. Ühel hetkel lõhkeb pinnal olev kile ja vedelik valgub maha. Selles katses on õli vaja vee ja klaasi pinna vahelise ühenduse vähendamiseks.

Lilled vee peal

Vajalikud materjalid ja tööriistad:

  • erineva tiheduse ja värviga paber, papp;
  • käärid;
  • liim;
  • lai anum veega: kraanikauss, sügav kandik, kauss.

Ettevalmistav etapp on lillede valmistamine. Lõika paber ruutudeks, mille külg on 15 sentimeetrit. Voldi igaüks pooleks ja seejärel kahekordista uuesti. Lõika kroonlehed juhuslikult välja. Painutage need pooleks, nii et kroonlehed moodustavad punga. Kastke iga lill ettevalmistatud vette.

Tasapisi hakkavad lilled avanema. Lahtiharutamise kiirus sõltub paberi tihedusest. Kroonlehed sirguvad materjali kiudude turse tõttu.

Aardejaht

Koguge väikesed mänguasjad, mündid, helmed ja külmutage need ühes või mitmes jäätükis. Mängu olemus seisneb selles, et sulades ilmuvad pinnale objektid. Protsessi kiirendamiseks võite kasutada kööginõusid ja erinevaid tööriistu: kahvlid, pintsetid, ohutu teraga nuga. Kui mängib mitu last, saate korraldada võistluse.

Kõik imendub

Kogemus tutvustab lapsele esemete võimet vedelikku imada. Selleks võtke käsn ja taldrik vett. Kasta svamm taldrikusse ja jälgi koos lapsega, kuidas vesi tõuseb ja käsn märjaks muutub. Katsetage erinevate esemetega, mõnel on võime vedelikku imada ja mõnel mitte.

Jääkuubikud

Lastele meeldib vett külmutada. Katsetage nendega kujude ja värvidega: lapsed veenduvad, et vedelik järgib selle anuma kuju, millesse see asetatakse. Külmutage värviline vesi kuubikuteks, kõigepealt torgake igasse hambaorki või kõrsi.

Sügavkülmast saad palju värvilisi paate. Pane selga paberpurjed ja lase paadid vette. Jää hakkab sulama, moodustades veidra värvi laigud: see on vedeliku difusioon.

Katsed erineva temperatuuriga veega

Protsessi etapid ja tingimused:

  1. Valmistage ette neli identset klaasist klaasi, akvarellvärvid või toiduvärvid.
  2. Vala külm vesi kahte klaasi, soe vesi kahte.
  3. Värv soe vesi must ja külm vesi kollane.
  4. Aseta taldrikule klaas külma vett, kata anum sooja musta vedelikuga plastikkaardiga, keera ümber ja aseta nii, et klaasid asetseksid sümmeetriliselt.
  5. Eemaldage kaart ettevaatlikult, olge ettevaatlik, et prille ei nihkuks.
  6. Külm ja soe vesi ei segune füüsikaliste omaduste tõttu.

Korrake katset, kuid seekord asetage klaas kuuma vett alla.

Viige kõik katsed lasteaias läbi mänguliselt.

Eksperimendid koolilastele

Veenipid koolilastele tuleks selgeks teha juba algklassides, tutvustades neile lihtsamaid loodusteaduslikke mõisteid, siis saab noor mustkunstnik 8.–11. klassis hõlpsasti selgeks nii füüsika kui ka keemia.

Värvikihid

Võtke plastpudel, täitke sellest kolmandik taimeõliga, kolmandik veega ja jätke teine ​​kolmandik tühjaks. Valage pudelisse toiduvärv ja sulgege see kaanega. Laps näeb, et õli on õhust kergem ja vesi raskem.

Õli jääb muutumatuks, kuid vesi muutub värviliseks. Kui pudelit raputada, siis kihid nihkuvad, kuid mõne hetke pärast on kõik nagu oli. Anumat sügavkülma asetades vajub õlikiht põhja ja vesi jäätub pealt ära.

Sippy sõel

Kõik teavad, et vett sõela sees hoida ei saa. Näidake lapsele nippi: määrige sõel õliga ja raputage. Valage ettevaatlikult veidi vett mööda sõela sisemist serva. Vesi ei voola välja, kuna õlikile hoiab seda kinni. Kui aga näpuga mööda põhja ajada, vajub see kokku ja vedelik voolab välja.

Katsetage glütseriiniga

Katse saab läbi viia uue aasta eelõhtul. Võtke keeratava kaanega purk, väike plastikust mänguasi, sära, liim ja glütseriin. Liimige mänguasi, jõulupuu, lumememm kaane siseküljele.

Valage vesi purki, lisage glitter ja glütseriin. Sulgege kaas tihedalt nii, et kujuke oleks sees, ja keerake anum ümber. Tänu glütseriinile keerlevad särad kaunilt ümber figuuri, kui struktuuri regulaarselt ümber pöörata. Purgi saab kinkida.

Pilve tegemine

See on pigem keskkonnaeksperiment. Kui teie laps küsib, millest pilved on tehtud, tehke see katse veega. Valage kuum vesi umbes 2,5 sentimeetri sügavusse 3-liitrisesse purki. Asetage jäätükid alustassile või ahjuplaadile ja asetage purki nii, et kael oleks täielikult suletud.

Peagi tekib konteinerisse udu (auru) pilv. Saate juhtida oma koolieeliku tähelepanu kondensatsioonile ja selgitada, miks vihma sajab.

Tornaado

Sageli on nii lapsed kui ka täiskasvanud huvitatud sellest, kuidas tekib selline atmosfäärinähtus nagu tornaado. Koos oma lastega saate sellele küsimusele vastata, korraldades järgmise veega katse, mis koosneb järgmistest sammudest:

  1. Valmistage ette kaks 2-liitrist plastpudelit, teip ja metallist seib läbimõõduga 2,5.
  2. Täitke üks pudel veega ja asetage seib kaelale.
  3. Pöörake teine ​​pudel ümber, asetage see esimese peale ja mähkige mõlema pudeli ülaosa tihedalt teibiga, et vesi välja ei valguks.
  4. Pöörake konstruktsioon ümber nii, et veepudel oleks peal.
  5. Looge orkaan: hakake seadet spiraalselt pöörama. Voolav oja muutub minitornaadoks.
  6. Jälgige pudelites toimuvat protsessi.

Tornaado võib tekkida ka pangas. Selleks täitke see veega, mitte ulatudes servadeni 4-5 sentimeetri võrra, lisage nõudepesuvahendit. Sulgege kaas tihedalt ja raputage purki.

Vikerkaar

Vikerkaare päritolu saate oma lapsele selgitada järgmiselt. Päikesepaistelises ruumis asetage lai anum veega ja asetage selle kõrvale valge paberileht. Asetage anumasse peegel, püüdke sellega päikesekiir ja suunake see lehe poole nii, et tekiks spekter. Võite kasutada taskulampi.

Tikkude isand

Vala taldrikusse vesi ja lase tiku pinnal hõljuda. Kasta tükk suhkrut või seepi vette: esimesel juhul kogunevad tikud tüki ümber, teisel juhul ujuvad need sellest eemale. See juhtub seetõttu, et suhkur suurendab vee pindpinevust, seep aga vähendab seda.

Vesi voolab üles

Asetage valged lilled toiduvärviga värvitud veega anumasse, eelistatavalt nelgid või kahvaturohelised taimed, näiteks seller. Mõne aja pärast muudavad lilled värvi. Saate seda teha lihtsamalt: kasutage veega katsetamisel valget paberist salvrätikuid, mitte lilli.

Huvitava efekti saab, kui rätiku üks serv asetada kindlat värvi vette ja teine ​​teise, kontrastset tooni vette.

Vesi õhukesest õhust

Põnev kodukatse näitab selgelt, kuidas kondenseerumisprotsess toimub. Selleks võtke klaaspurk, täitke see jääkuubikutega, lisage lusikatäis soola, loksutage mitu korda ja sulgege kaas. 10 minuti pärast ilmuvad purgi välispinnale veepiisad.

Selguse huvides mähkige see paberrätikusse ja veenduge, et vett oleks piisavalt. Rääkige oma lapsele, kus looduses näete vee kondenseerumise protsessi: näiteks külmadel kividel päikese all.

Paberist kate

Kui veeklaasi ümber pöörata, valgub see välja. Kas paberileht suudab vett hoida? Küsimusele vastamiseks lõigake paksust paberist välja tasane kaas, mis on 2-3 sentimeetrit suurem kui klaasi servade läbimõõt.

Täida klaas umbes poolenisti veega, aseta peale paberitükk ja keera ettevaatlikult ümber. Õhurõhu tõttu peab vedelik jääma anumasse.

Tänu sellele naljale võib õpilane teenida klassikaaslaste seas populaarsust.

Seebi vulkaan

Vaja läheb: pesuainet, soodat, äädikat, pappi “vulkaani jaoks”, joodi. Valage klaasi vett, äädikat, nõudepesuvahendit ja paar tilka joodi või muud värvainet. Tehke tumedast papist koonus ja keerake anum koostisosadega kokku nii, et servad puutuksid kokku. Valage klaasi söögisoodat ja vulkaan hakkab purskama.

Süüteküünla pump

See lõbus veetrikk demonstreerib gravitatsiooni jõudu. Võtke väike küünal, asetage see alustassile ja süütage see. Valage alustassi veidi värvilist vett. Kata küünal klaasiga, vedelik tõmbub järk-järgult sinna sisse. Seletus peitub rõhu muutuses mahuti sees.

Kasvavad kristallid

Selle katse tulemuseks on ilusate kristallide saamine traadi pinnale. Nende kasvatamiseks vajate tugevat soolalahust. Saate määrata, kas lahus on piisavalt küllastunud, lisades uue portsjoni soola. Kui see enam ei lahustu, on lahus valmis. Mida puhtam vesi, seda parem.

Lahuse prahist puhastamiseks valage see teise anumasse. Kasta lahusesse traat, mille otsas on silmus ja aseta kõik sooja kohta. Mustrilise käsitöö saamiseks keerake traati vastavalt vajadusele. Mõne päeva pärast katab traat soola "lumega".

Tantsiv münt

Vaja läheb klaaspudelit, münti ja vett. Asetage tühi pudel ilma korgita 10 minutiks sügavkülma. Asetage pudeli kaelale vees leotatud münt. Vähem kui minuti pärast paisub külm õhk kuumenemisest ja hakkab münti välja tõrjuma, põhjustades selle pinnale põrkumise.

Maagiline pall

Tööriistad ja materjalid: äädikas, söögisooda, sidrun, klaas, õhupall, pudel, kleeplint ja lehter.

Protsessi edenemine:

  • Valage pudelisse vesi, lisage teelusikatäis soodat.
  • Sega kolm supilusikatäit äädikat ja sidrunimahla.
  • Valage segu kiiresti läbi lehtri veepudelisse ja asetage pall vee ja sooda segu sisaldava pudeli kaelale. Reaktsioon toimub koheselt: kompositsioon hakkab "keema" ja õhupall täitub õhu väljatõrjumisel.

Tagamaks, et pudelist õhk pääseks ainult palli sisse, mähkige kael elektrilindiga.

Pallid praepannil

Kui valate kuumale pinnale veidi vett, siis see kaob (aurustub). Kui lisate veel ühe portsu, tekivad pannil elavhõbedat meenutavad pallid.

Põlev vedelik

Katke säraküünalde tööpind teibiga, jättes otsad alles, pange need põlema ja asetage veega läbipaistvasse anumasse. Pulgad ei kustu, tänu nende keemilisele koostisele vees põleb nende tuli veelgi heledamalt, tekitades leegitseva vedeliku efekti.

Veemajandus

Heli intensiivsus on veel üks vahend vedeliku voolu suuna muutmiseks. Tulemust saab jälgida võimsa kõlari abil. Muusika või muude heliefektide mõjul omandab vesi veidra, fantastilise kuju, moodustades vahtu ja minipurskkaevu.

Vikerkaare vesi

Kognitiivne eksperiment põhineb vee tiheduse muutustel. Protsessi jaoks võtke neli väikest klaasi vett, värvained, süstal ja granuleeritud suhkur.

Lisage värvaine esimesse klaasi ja jätke mõneks ajaks seisma. Ülejäänud segus lahustage järjest 1, 2 ja 3 tl suhkrut ja erinevat värvi värvaineid. Magustamata vedelik valatakse süstlaga läbipaistvasse klaasi. Seejärel lastakse süstla abil ettevaatlikult põhja vesi, millele lisatakse 0,5 tl suhkrut.

Kolmas ja neljas etapp: keskmise ja maksimaalse kontsentratsiooniga lahus vabaneb samamoodi: põhja lähemale. Kui kõik on õigesti tehtud, sisaldab klaas mitmevärviliste kihtidega vett.

värviline lamp

Lahe elamus ei rõõmusta mitte ainult 5-6-aastastele lastele, vaid ka algkooliõpilastele ja teismelistele. Klaas- või plastpudelisse valatakse võrdsetes osades vett ja päevalilleõli ning lisatakse värvaine. Protsess algab kihiseva aspiriinitableti vette tilkumisega. Efekt suureneb, kui teete selle katse pimedas ruumis, pakkudes valgustust taskulambiga.

Jää teke

Triki jaoks on vaja 0,5-liitrist plastpudelit, mis on täidetud ilma gaasita destilleeritud veega, ja sügavkülmikut. Asetage anum sügavkülma, 2 tunni pärast võtke see välja ja lööge järsult vastu kõva pinda.

Vesi hakkab teie silme all jääks muutuma. Katse on seletatav destilleeritud vee koostisega: sellel puuduvad kristalliseerumise eest vastutavad keskused. Pärast kokkupõrget ilmuvad vedelikku mullid ja algab külmumisprotsess.

See pole kõik veega tehtud manipulatsioonid. Sellised ained nagu tärklis, savi ja šampoon muudavad selle omadusi tundmatuseni. 6-7-aastased lapsed saavad peaaegu kõik katsed hõlpsasti ise köögis läbi teha või vanemate järelevalve all videoõpetust või selgitavaid pilte vaadates.

Selles videos on näha veel lahedaid katseid.

Vajadusel tuleks väikekeemikule pakkuda nõu või abi. Veelgi parem on teha kõik uuringud koos: isegi täiskasvanud avastavad vee palju hämmastavaid omadusi.

TÄHTIS! *artikli materjalide kopeerimisel märkige kindlasti aktiivne link originaalile

23. aprill 2014

Mis on kõigil kodus ja millega mängimisest ei väsi? Vesi! Mina isiklikult pole kohanud ühtegi last, kes oleks tema suhtes ükskõikne. Veega saab välja mõelda lõputul hulgal mänge, siit oleme kokku kogunud huvitavamad. Lastele mõeldud veega mängud on kõigile teada, kuid proovisime iga tuntud mängu jaoks välja mõelda midagi, mis huvitaks ka suuremaid lapsi. Lisasime ülevaatesse ka lihtsad ja suurejoonelised katsed!

Alustame?

Mängud lastele ja palju muud

1. Uppumine – mitte uppumine

Lisaks hõljuvatele ja uppuvatele objektidele on huvitav jälgida, kuidas miski aeglaselt ja sujuvalt vajub põhja. Siin on video kaunilt vajuvate lilledega:

Või munakatse:

Võtke 3 purki: kaks pooleliitrist ja üks liiter. Täida üks purk puhta veega ja aseta sinna toores muna. See upub ära.

Valage teise purki kange lauasoola lahus (2 supilusikatäit 0,5 liitri vee kohta). Asetage teine ​​muna sinna ja see ujub. Seda seletatakse asjaoluga, et soolane vesi on tihedam, mistõttu on meres lihtsam ujuda kui jões.

Nüüd asetage liitrise purgi põhja muna. Järk-järgult mõlemast väikesest purgist kordamööda vett lisades saad lahuse, milles muna ei uju ega upu. See jääb lahuse keskele rippuma.

Kui katse on lõppenud, saate trikki näidata. Soolase vee lisamisega tagate muna hõljumise. Värske vee lisamine põhjustab muna uppumise. Väliselt ei erine sool ja mage vesi üksteisest ning see näeb hämmastav välja.

2. Vesi kujul... mida?

Võite võtta plastikust tassi, läbipaistva koti, kirurgilise kinda. Ja igal pool on vesi sama, aga nii erinev.

Ja kui valate vett plastikliivavormidesse ja külmutate, saate vormitud jäätükid.

Vanemate laste puhul saate katsetada helitugevust. Siin on üks Piaget' katsetest: võtame kaks anumat – üks on kitsas kõrge klaas ja teine ​​on madal ja lai. Valame sama koguse vett ja küsime lastelt, millises klaasis on rohkem? Kuni teatud vanuseni vastavad lapsed, et kõrges klaasis on rohkem vett - sest seda on NÄHA!

3. Lekkiv kott

Kas aukudega kott lekib? Proovime koos.

4. Värvige vesi


pilt

Kui mu poeg oli väike, suutis ta lõputult värvi vees lahjendada. Segasid kõik mõeldavad ja mõeldamatud värvid. Ja kui ta vedelikuga mängimisest tüdines, valas ta kõik vormidesse ja tegime värvilise jää.


pilt

Muide, vanematele lastele soovitage puistata jääle soola ja jälgida, mis juhtub


pilt

5. Külmutamine

Lisaks värvilisele jääle meeldis mu pojale väga väikseid kujukesi külmutada ja siis neid päästa. Ajastasime, kui kaua loomulik sulatamine aega võtab, sulatasime näpuga ja tilgutasime pipetist sooja vett. Külmutamise ja sulatamise protsess paelus mu poega ja see oli üks tema lemmiktegevusi kodus halva ilmaga.

Meile meeldis ka jääpaate teha ja neid vette lasta.

Ja kui panna jäätükile jäme lõng ja puistata peale soola, siis mõne sekundi pärast see jäätub ja jääd saab tõsta ainult niidist kinni hoides. Seda trikki saab sooritada visates jäätüki klaasi külma vette.

Siin on veel üks väga huvitav katse jääga.
Peate panema mitu kuubikut värvilist jääd taime- või beebiõliga purki. Kui jää sulab, vajuvad selle värvilised tilgad purgi põhja. Kogemus on väga suurejooneline.

6. Loits vett

2. Sõel – sippy tass

Teeme lihtsa katse. Võtke sõel ja määrige see õliga. Seejärel raputame seda ja demonstreerime veel ühte nippi – vala sõelale vett nii, et see voolaks mööda sõela sisemust. Ja ennäe, sõel on täis! Miks vesi välja ei voola? Seda hoiab paigal pinnakile, see tekkis tänu sellele, et rakud, mis pidid vett läbi laskma, ei saanud märjaks. Kui näpuga mööda põhja ajada ja kile katki teha, voolab vesi välja.

3. Laavalamp

Rääkisime sellest kogemusest lähemalt

4. Katsetage glütseriiniga

Mitte just elamus, aga väga ilus tulemus.

Kõik, mida vajame, on purk, sära, mingi kujuke ja glütseriini (müüakse apteegis)

Kalla keedetud vesi purki, lisa glitter ja glütseriin. Sega.
Glütseriini on vaja selleks, et sädelus vees sujuvalt keerleks.


Ja kui sul purki käepärast pole, võid lihtsalt pudelisse sädelevaid sädemeid korraldada


pilt


pilt

5. Kasvavad kristallid

Selleks peate kuumas vees lahustama palju soola, nii palju, et see lõpetaks lahustumise. Lahusega purki tuleb langetada niit (soovitavalt villane, kohevaga), kuigi võib kasutada ka traati või oksakest, et osa sellest oleks vee kohal. Nüüd pole vaja teha muud, kui end kannatlikkusega relvastada – paari päevaga kasvavad niidile kaunid kristallid.

Või võite kasutada suhkrut. Siin on rohkem üksikasju

6. Pilve tegemine

Valage kuum vesi kolmeliitrisesse purki (umbes 2,5 cm). Asetage paar jääkuubikut küpsetusplaadile ja asetage see purgi peale. Purgi sees olev õhk hakkab tõustes jahtuma. Selles sisalduv veeaur kondenseerub, moodustades pilve.

See katse simuleerib pilvede moodustumist sooja õhu jahtumisel. Kust tuleb vihm? Selgub, et maapinnal soojenenud tilgad tõusevad ülespoole. Seal saavad nad külmaks ja nad tõmbuvad kokku, moodustades pilvi. Kui nad kokku saavad, suurenevad nad, muutuvad raskeks ja kukuvad vihmana maha.

7. Värske vee otsingul

Kuidas saada soolasest veest joogivett? Valage koos lapsega vesi sügavasse basseini, lisage sinna kaks supilusikatäit soola, segage, kuni sool lahustub. Asetage pestud kivikesed tühja plastklaasi põhja nii, et see ei ujuks, kuid selle servad peaksid olema basseini veetasemest kõrgemal. Tõmmake kile ülevalt, sidudes selle ümber vaagna. Pigistage kile keskele tassi kohale ja asetage süvendisse teine ​​kivike. Asetage kraanikauss päikese kätte. Mõne tunni pärast koguneb klaasi puhas, soolata joogivesi. Seda seletatakse lihtsalt: päikese käes hakkab vesi aurustuma, kile ladestub kondensaat ja voolab tühja klaasi. Sool ei aurustu ja jääb basseini.

8. Tornaado purgis

Pangas möllav tornaado on tegelikult väga suurejooneline, see võib lapsi pikaks ajaks köita. Vaja läheb tihedalt suletava kaanega purki, vett ja vedelat nõudepesuvahendit. Purki tuleb valada nii palju vett, et kaugus veetasemest purgi kaelani oleks ligikaudu 4-5 cm. Nüüd lisa veele veidi vedelat toodet, sulge kaas tihedalt ja raputa purki. Sellest peaks saama tornaado.

9. Vikerkaar

Saate lastele toas vikerkaart näidata. Asetage peegel vette väikese nurga all. Püüdke peegliga päikesekiirt ja suunake see seinale. Pöörake peeglit, kuni näete seinal spektrit. Vesi toimib prismana, jagades valguse oma komponentideks.

10. Tikkude isand

Kui paned suhkrutüki taldrikusse, kus vesi ja selles ujuvad tikud, siis kõik tikud ujuvad selle poole ja kui tükk seepi, siis sellest eemale.

11. Vee värvi muutmine

Valmistage purki seebilahus - lahjendage seep. Seejärel võtame apteegist ostetud vedela (läbipaistva) fenoolftaleiini (purgen lahtisti) ja näitame lapsele, kuidas selget vett teise selgesse vette valades saame särava karmiinpunase! Muutus otse teie silme all. Seejärel võtame uuesti selge äädika ja lisame selle sinna. Meie “keemia” muutub karmiinpunasest taas läbipaistvaks!

12. Tindi teisendused

Lisage tinti või tinti veepudelisse, kuni lahus on helesinine. Asetage sinna purustatud aktiivsöe tablett. Sulgege kael sõrmega ja raputage segu.
See särab teie silme ees. Fakt on see, et kivisüsi neelab oma pinnal olevad värvimolekulid ja see pole enam nähtav.

Ja siin on veidrad, põnevad mustrid, mida tint vees moodustab


pilt

13. Vesi voolab ülespoole

Kapillaarnähtused. Toonime vee, paneme sinna valged lilled (soovitavalt nelki või tulpe) ja......

14. Optiline illusioon veeklaasis

Vesi on elu alus. See kustutab janu ja toidab kogu elu Maal. 3-4-aastaselt teab laps veest juba palju. Kätte on jõudnud aeg see info süstematiseerida ja täiendada uute, huvitavate ja kasulike teadmistega. Ja selles aitavad lihtsad katsed lastele, mida saab hõlpsasti kodus teha. Katsed ja fotod on tehtud Oreli lasteaias nr 80 2016. aasta märtsis toimunud konkursile “Katsetame lastega”.

Katse nr 1. Vesi on vedel ja voolab

Seda on väga lihtne kontrollida – kõik mängud vannitoas või laua taga vee valamise ja erinevate anumate täitmisega tõestavad seda lapsele lihtsalt. Ja selle olulise teadmise kinnistamiseks korraldame tõelise veeraja! Võtsime valmis mängukomplekti, kuid sarnast katset saab teha mis tahes topside, torude, voolikute ja muude saadaolevate materjalidega. Valame liumäele vett - see liigub mööda etteantud rada ja voolab alati alla.

Järeldus: vesi on vedel, see voolab ja võib võtta selle anuma kuju, milles see asub.

Katse nr 2. Tahke vesi

Vesi võib külmumisel oma omadusi muuta. Külmutage mis tahes anumas (klaas, kauss) veidi vett. Panime jääd suurde taldrikusse ja alustasime katset.

Laps võib jääd puudutada, taldrikule koputada või proovida seda hävitada. Otsustasime ka jääle veidi soola puistata ning siis kuuma vett sisse valada ja vaadata, kuidas sool ja kuumus jää kiiresti “lahustavad” ehk vedelasse olekusse tagasi viivad. Seejärel tõime välja akvarellvärvid ja proovisime värvi ja “kõva” vee kokku segada. Muide, kui võtsime oma jääkuubiku sügavkülmast välja, avastasime, et vesi ei olnud täielikult külmunud ja sinna oli jäänud õõnsus, mille sisse oli jäänud vedelik. Väga lõbus osutus vee väliskülje roheliseks värvimine ja jää “klaasi” seest oranžiks värvimiseks. Laps oli üllatunud.

Üheskoos võime selle järeldada

Kui vesi külmub, muutub see tahkeks (muutub jääks) ega voola ega muuda kuju. Seda on võimatu segada ja selles midagi lahustada. Kui aga vett kuumutada, muutub see kergesti uuesti vedelaks.

Katse nr 3. Vesi võib muutuda auruks

Lihtsaim viis seda tõestada on keeta vett kastrulis piisavalt kaua. Laps näeb selgelt, et aur tõuseb vedeliku pinnast kõrgemale ja vett kastrulis jääb järk-järgult vähemaks.

Hoolimata asjaolust, et vesi on normaalses olekus õhust raskem, paisub see kuumutamisel ja selle väikseimad osakesed eralduvad veepinnast ja tõusevad ülespoole.

Selle järelduse kinnitamiseks võib kodus teha väikese aurumasina. Katse jaoks läheb vaja väikest tahvlit, 4 pikka naela või isekeermestavat kruvi, tabletiküünalt ja tavalist kanamuna. Muna tuleb eri külgedelt kaks auku teha ja sisu eemaldada. Seejärel valage sinna vett (mitte rohkem kui 1/3 mahust) ja sulgege üks auk kindlalt. Keerake plaadi sisse 4 kruvi, et muna saaks külili peale panna. Muna peaks olema keskel, et kaal jaotuks ühtlaselt. Paneme muna alla küünla, süütame selle ja laseme paadi vette. Mõne aja pärast hakkab vesi munas keema ja august hakkab vaevumärgatav aur väljuma. Seda on tunda, kui tood sõrme munas oleva augu juurde (ole ainult ettevaatlik, et ära kõrbeda). Auru mõjul hakkab paat aeglaselt sõitma!

Katse nr 4. Vesi on paljude ainete lahusti

Laps on ilmselt juba märganud, et suhkur lahustub tees. Kuidas on lood teiste ainete ja esemetega? Kontrollime seda vee omadust, paludes lapsel lahustada erinevaid enda valitud aineid. Võtsime kaasa soola, suhkru, kommi, plastiliini ja plastikust mänguasja. Paneme need alustassidele, paneme iga taldriku kõrvale klaasi puhast vett ja valmistame ette lusika.

Nüüd asetame valitud esemed ükshaaval vette ja proovime neid lahustada. Näeme, et sool ja suhkur järk-järgult lahustuvad ja kaovad vees. Vesi ei suuda plasti lahustada, nagu plastiliin. Kommid lahustusid, kuid mitte kohe, vaid 20-30 minuti pärast.

Järeldus: vesi lahustab mõnda asja, kuid mitte kõike. Mõned ained lahustuvad kiiremini, teised võtavad kauem aega ja teised ei lahustu vees üldse.

Võite oma lapsele öelda, et see vee võime aitab taimedel toituda. Just veega satuvad selles lahustunud kasulikud ained taime juurtesse.

Eksperiment nr 5. Kas pääsete minema?

Isegi beebi teab, et vesi on märg, muidu mis vesi see on? Küll aga tõestame, et saad vett puudutada ja kuivana püsida! Võtke klaas vett ja valage sinna ettevaatlikult 4-5 supilusikatäit jahvatatud pipart. Klaasi ei tohi liigutada ega selles olevat vett segada. Nüüd paneme sõrme selle sisse ja võtame selle kohe välja. Mis on juhtunud? Sõrm jäi täiesti kuivaks.

Saladus peitub nähtuses, mida nimetatakse vee pindpinevuseks. Vesi koosneb pisikestest osakestest, mis tõmbavad üksteist ligi. Seetõttu surub vesi kerged esemed pinnale. Pidage koos lapsega meeles, kuidas lehed vedelevad pikka aega lombus ega vaju ära, täpselt nagu paberpaat.

Vesi meelitab selle pinnal lebavaid pipraosakesi. Seetõttu puudutame vett puudutades ainult pipart - veekile ei purune. Kui aga näppu kauem vees hoida või sellega vett segada, läheb pinnal olev kile katki ja see läheb märjaks.

Järeldus: veepinnal on nähtamatu kile, mis mahutab kergeid esemeid.

Niisiis, testisime vaid mõnda hämmastava aine – puhta vee – kõige lihtsamat omadust, viies läbi 5 lihtsat lastekatset veega. Lastel on veel ees palju avastusi ja uurimistööd ning teie, vanemad, saate neid alati aidata. Edu!